Kantonrechter: overkapt tankstation is wel degelijk ‘bedrijfsruimte’

De rechter constateert dat de opzeggingsgronden in dit geval ontbraken in de opzegging van de huur.

De overkapping van een tankstation in Friesland is een bedrijfsruimte. De huur kan om die reden niet zomaar worden opgezegd. Dat is het oordeel van de kantonrechter in Leeuwarden. De uitspraak is opvallend, omdat het Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden in een vergelijkbare zaak vorige maand totaal anders oordeelde.

De locatie van het tankstation is in de stukken niet specifieker vermeld dan ‘ergens in Friesland’.

De rechtsvoorganger van de eigenaar/verhuurder heeft in 1996 een geldlening gekregen van de rechtsvoorganger van huurder Tamoil, om daarmee het onbemande tankstation  te bouwen. Dit wordt sindsdien door Tamoil gehuurd, voor periodes van vijf jaar. Deze is telkens verlengd, maar werd vorig jaar opgezegd, met het bericht dat aan het einde van de huidige periode van 5 jaar, per 31 december 2024, de huur eindigt.

Bedrijfsruimte of niet?

Tamoil heeft laten weten niet in te stemmen met de opzegging. Daarop stapte de eigenaar naar de rechtbank, om ontruiming te vorderen. Kernvraag daarbij is, net als in een soortgelijke zaak vorige maand, of een onbemand tankstation, enkel bestaande uit een luifel met ondergrondse reservoirs, brandstofpompen en betaalautomaat, als bedrijfsruimte (als bedoeld in artikel 7:290 BW) kan worden beschouwd.

In de voorgaande zaak kwam het hof tot de conclusie dat er geen sprake is van een bedrijfsruimte. omdat er geen sprake is van een gebouw, “een voor mensen toegankelijke, overdekte, geheel of gedeeltelijk met wanden omsloten ruimte.” De kantonrechter ziet een tankluifel wel degelijk als gebouw, zo blijkt uit de uitspraak.

Opzeggingsgrond noodzakelijk vermelden

De rechter redeneert als volgt: ‘Een bemand tankstation valt altijd onder artikel 7:290, dus daarbij speelt de discussie helemaal niet.’ Ook hier gaat het volgens de kantonrechter echt om detailhandel, alleen dan onbemand. Als consequentie stelt de kantonrechter dat artikel 7:290 van toepassing is en dat biedt de huurder bescherming tegen het opzeggen van de huur. De huur kan uitsluitend worden opgezegd als daarbij de gronden worden vermeld, die tot de opzegging hebben geleid. Ontbreken deze gronden (die na een zo lange huurperiode aan zware eisen moeten voldoen) in de opzeggingsbrief, dan is de opzegging nietig.

De rechter constateert dat de opzeggingsgronden in dit geval ontbraken in de opzegging van de huur. Daarmee is de opzegging nietig en wordt de eigenaar/verhuurder in het ongelijk gesteld.

Het is nog niet bekend of de verhuurder in hoger beroep gaat.

The post Kantonrechter: overkapt tankstation is wel degelijk ‘bedrijfsruimte’ first appeared on Automotive Online.

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *